در قرارداد اجاره نامه بند ۶-۷ تعیین شده که هزینه راه اندازی پکیج را کدام یک از طرفین قولنامه یعنی صاحب خانه یا مستاجر پرداخت کند، در قولنامه های قدیمی نام مستاجر و در قولنامه های جدید نام مالک ذکر شده است. پس شما می توانید ابتدا قرارداد خود را بخوانید.

در کل سه روش پراید حل این موضوع یا اختلاف بین مالک و مستاجر وجود دارد:

  1. مالک ترجیح می دهد خودش پرداخت کند. در این حالت که بیشتر در شهرهای بزرگ اجرا می شود، مالک قبل از اجاره دادن ملک کل هزینه های تعمیرات را محاسبه کرده و به مبلغ اجاره بها اضافه کرده است و با توجه به اینکه هزینه تعمیرات در مقابل اجاره بها چیز قابل توجهی نیست و از طرفی مالک دوست ندارد مستاجر برای کاهش هزینه کیفیت تعمیر را پائین بیاورد و در نتیجه عمر دستگاه در سال های آتی کاهش یابد و درنتیجه هزینه بیشتری به مالک وارد شود، مالک شخصا تعمیر پکیج را به عهده می گیرد و روی کیفیت و کمیت کار نظارت می کند در این حالت هم پول تعمیر را در واقع مستاجر پرداخت کرده هم اختلافی پیش نمی آید. حالت دیگر پرداخت مالک، زمانی است که هزینه تعمیر از نصف هزینه تعویض پکیج بیشتر باشد یعنی دستگاه ارزش تعمیر نداشته باشد و یا غیر قابل تعمیر باشد. در این حالت نیز هزینه تعویض مطابق با عرف بعهده مالک می باشد و مورد بعدی زمانی است که هنوز از اقامت مستاجر در واحد کمتر از یک‌ماه گذشته است با نظر مشاور املاک مالک هزینه آن را پرداخت می کند. 
  2. مالک و مستاجر هزینه تعمیرات را باهم تقسیم می کنند. در این حالت حدود کمتر از شش ماه یعنی نصف مدت اجاره از اقامت مستاجر در واحد گذشته است، و مالک هم فرد دلسوز و  باگذشتی است و مستاجر هم توان مالی رفع عیب کامل دستگاه را ندارد یا رفع عیب مستلزم تعویض یک قطعه گران قیمت مثل پمپ، فن یا برد الکترونیک پکیج است. در این حالت مستاجر با مراجعه به مشاور املاک تنظیم کننده قرارداد اجاره نامه و نشان دادن فاکتور تعمیر از بنگاه دار می خواهد با مالک تماس بگیرد و از او بخواهد بخشی از هزینه را بعهده بگیرد. در این حالت مستاجر می تواند بخشی از هزینه فاکتور پکیج را از مبلغ اجاره ماهانه کسر کند.
  3. مالک مستاجر را مجبور به پرداخت کل هزینه ها می کند. این حالت زمانی است که مستاجر مهلت یک‌سال اجاره اش در حال اتمام است و می خواهد واحد مورد اجاره را تحویل دهد و از آنجا برود در این حالت مستاجر موظف است دستگاه را صحیح و سالم تحویل دهد. حال اگر مستاجر واحد را تحویل دهد و مالک متوجه شود دستگاه بخوبی نگهداری نشده و معیوب است. آنگاه با هزینه خود دستگاه پکیج را سرویس کامل می کند و هزینه آن را از مبلغی که به عنوان رهن یا پول پیش توسط مستاجر نزد مالک تامین شده است یا از محل چک ضمانت مستاجر بهمراه آخرین قبض های خدماتی از مستاجر مطالبه می گردد.

بهترین راه و خداپسندانه ترین راه رعایت انصاف و صداقت از هر دو طرف است. بهرحال دستگاه پکیج آب و آتش است و خراب شدن آن یک امر قطعی و عادی است و طرفین باید مبلغی حدود ۲میلیون تومان را بعنوان هزینه سرویس پکیج در سال در نظر بگیرند. با توجه به سطر بالا حدود هزینه تعمیر و سرویس پکیج نیز برای شما مشخص گردید.

از توجه شما به این مطلب سپاس گزارم.